Přihlásit se k odběru

* Chcete dostávat na email novinky z KrásyŽivota.blog ? Registrujte se

Nejčtenější

Blog Post

10 000 kroků každý den
Sport

10 000 kroků každý den 

Chůze je pro naše tělo ten nejpřirozenější pohyb. Chodit se učíme už v dětství. Bohužel však v dospělosti trávíme spoustu času sezením u počítače nebo za kancelářským stolem, vozíme se raději autem a na chůzi zapomínáme. Největší výhodou chůze je, že je jako sport vhodná opravdu pro každého. Snadno zvolníte i zrychlíte, přizpůsobíte si tempo i kilometry své fyzické kondici. Udává se, že pro zdraví byste měli překonat alespoň 10 000 kroků každý den.

Kolik kilometrů ujít každý den

Pokud však nemáte doma krokoměr a ani si jej nechcete pořizovat, pravděpodobně vás bude zajímat, kolik kilometrů je potřeba denně zvládnout. Výpočty však nejsou tak jednoduché. Délka kroku je totiž individuální – závislá na výšce a celkové tělesné stavbě. Udává se však, že délka kroku tvoří zhruba 42 % vaší výšky. Závisí samozřejmě i na terénu, ve kterém se pohybujete. Na rovince budou vaše kroky pravděpodobně delší než při cestě z kopce či do kopce.

Například pro člověka, který měří 170 cm vychází 10 000 kroků na 710 000 cm, což je 7,1 km.

Takovou vzdálenost můžete překonat jednak sportem, tak i procházkou do přírody nebo třeba po městě.

Chůzí ke zdraví a lepší fyzické kondici

Obzvlášť pokud nejste zvyklí se hýbat, bude vás po prvních dnech bolet celé tělo. Věřte ale, že chůzí děláte něco pro své zdraví. Obětujte tedy denně alespoň hodinku až dvě svého času. I běžná chůze totiž pomůže od zdravotních problémů. Nepoškozuje ani nepřetěžuje klouby jako běh, nastartuje však váš metabolismus a pomáhá při obnově opotřebovaných kloubních struktur. Díky chůzí zvýšíte svůj energetický výdej a při vyváženém jídelníčku tak začnete třeba i hubnout. Snížíte hladinu tuku v krvi, cukr nebo krevní tlak. Pokud tedy máte možnost, určitě choďte.

Najděte si ideální tempo

nordic walkingPři chůzi si stanovte takové tempo, ve kterém se zvládnete pohybovat plynule celou hodinu. Samozřejmě se můžete zpotit, neměli byste ale celou dobu lapat po dechu. Postupně se propracujete k rychlejšímu tempu, případně budete moci přejít i do běhu. Při chůzi si hlídejte, zda máte celé tělo v rovině a vnímejte každý jeho pohyb. Choďte plynule, jinak můžete přetěžovat třeba jen jednu nohu a tím posilovat svalové dysbalance. Pokud si chůzi chcete nějak ozvláštnit, můžete vyrazit do přírody naboso nebo s hůlkami.

Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.

Související články

Napsat komentář

Povinná pole jsou označena *