Letní vedra v posledních letech se stávají naší noční můrou. Za pár dní či týdnů to asi zase pocítíme. Přijdou vysoké teploty, ve kterých se, zvlášť ve městech, nedá normálně fungovat. Ve velkých kancelářích a na jiných pracovištích, v bankách, v obchodních centrech a dalších veřejných budovách jsou prostory příjemně vychlazené. Tam se to dá vydržet a užít si příjemně spoustu zábavy. Ale když člověk vyjde ven a přijde domů, tak mnohdy horkem nemůže vydržet a v noci ani spát. Proto spousta lidí uvažuje o pořízení klimatizace do domácnosti, stejně jako před lety jsme si začali kupovat klimatizovaná auta a dnes jsou už pro většinu samozřejmostí.
Jak se liší klimatizace od ventilace
Ventilace (vzduchotechnika) vyměňuje vzduch za čerstvý, nasávaný z venku. Klimatizace na rozdíl od toho je zařízení na úpravu vzduchu uvnitř budov a dopravních prostředků. Má za úkol snížit nebo zvýšit teplotu a vlhkost vzduchu. Klimatizace se skládá z několika částí. Tou hlavní je kompresor, který uvádí do pohybu chladivo, další pak kondenzátor (tepelný výměník, výparník), v němž je ochlazován vzduch na požadovanou teplotu a odváděna vlhkost a pak ostatní části. Klimatizace má dvě jednotky – venkovní a vnitřní, které jsou mezi sebou propojeny. Klimatizace může být propojena s ventilací, nebo může být na ní nezávislá (ve větších prostorách).
Co od klimatizace požadujete?
Před nastávajícím létem vám jde určitě hlavně o to, abyste dosáhli snesitelné teploty doma nebo na pracovišti. Moderní klimatizace mají ale mnohem víc funkcí, než možná očekáváte. Tou základní je nastavení požadované teploty, aby vám v místnosti bylo příjemně a vy jste v ní mohli pracovat nebo se věnovat svým koníčkům. Kromě ochlazování horkého vzduchu doma nebo v kanceláři vám v zimě mohou klimatizační jednotky prostory naopak vyhřát. Některé toho umí ještě víc: zajistí větrání nebo snižují vlhkost vzduchu, čímž brání vzniku plísní. Stejně důležitá je také pořizovací cena, spotřeba energie a design zařízení.
Z jakých typů klimatizace můžete vybírat
Už začínáte o pořízení vhodného zařízení uvažovat? Tak vás asi zajímá, jaké možnosti výběru máte. Zjednodušeně se dá říct, že klimatizace se dělí do dvou základních typů – splitové a mobilní.
Splitová klimatizace do domu pro větší komfort
Tento typ klimatizace splňuje i ty nejnáročnější požadavky svých uživatelů špičkovou výkonností a zároveň svým designem. Skládá se ze dvou napevno nainstalovaných částí – vnitřní a venkovní, jejichž umístění vyžaduje stavební úpravy a odbornou montáž. Z toho vyplývá, že pořízení i údržba jsou cenově náročnější, a proto se nejlépe hodí do vlastní nemovitosti. U vnitřní části zařízení si můžete vybírat z několika druhů. Bude vám víc vyhovovat elegantní nástěnná, podstropní, kazetová nebo parapetní jednotka?
Nástěnnou jednotku tvoří panel v bílé nebo stříbrné barvě, který se umisťuje na zeď místnosti, takže vizuálně dotvoří váš interiér. U tohoto typu klimatizace oceníte hlavně tišší provoz, značné úspory ve spotřebě elektrické energie a větší výkon. Moderní zařízení je vybaveno navíc efektivní filtrací a některé modely mají také ionizátor vzduchu.
Podstropní nebo mezistropní jednotky mají velkou výhodu v tom, že se instalují pod stropem, takže z nich uvidíte jenom mřížky, kazetové jsou určeny pro sádrokartonové podhledy. Překvapí vás jejich výkon a tichý provoz. Předností je velkoplošný protiprachový filtr a špičková regulace.
Parapetní klimatizace vám poskytne velký komfort při jejím používání. Má kvalitní filtrační systém. Očišťuje vzduch od 99 % všech škodlivin, jako jsou bakterie, viry, prach a další alergeny, což ocení hlavně alergici a rodiče malých dětí. Umí také filtrovat kouř, absorbovat zápach, ionizovat vzduch a zabraňuje vzniku a množení plísní. Znovu se automaticky nastartuje při výpadku elektrické energie. Je zde i možnost připojení na WiFi a patří k ní také dálkové ovládání.
Součástí splitové klimatizace je zároveň vnější jednotka, která se umisťuje zvenku, nejlépe na chladnější, stinnou stranu budovy. Možná jste si toho všimli při svých cestách do jižněji situovaných zemí, kde je můžeme vidět ve městech na balkonech, lodžiích nebo na speciálních konzolích na fasádách domů. U bytů v posledním patře je pak zahlédnete také na střeše.
Z toho všeho je jasné, že instalace tohoto typu klimatizace je složitější, vyžaduje stavební úpravy a odbornou montáž. Potom už své rozhodnutí a umístění klimatizačních jednotek nemůžete jen tak změnit.
Mobilní klimatizace pro každého
Pro ty z vás, kteří nebydlíte ve svém vlastním domě či bytě, častěji se stěhujete, přesouváte se z místa na místo, nechcete investovat velké finanční prostředky, ale přesto chcete mít doma příjemnou teplotu i v létě, je řešením mobilní klimatizace. Potřebujete k tomu jen elektrickou zásuvku a vymyslet, jak vyvést hadici, která odvádí horký vzduch, z okna a utěsnit tak, aby teplý vzduch neproudil zpět. To ale není s pomocí suchého zipu zas tak složité, takže si s tím poradíte i sami bez odborné pomoci.
Aby přenosná klimatizace dobře fungovala a plnila svůj účel, nestačí jenom prostě poměrně tlustou hadici vystrčit z okna nebo ze dveří. To by zůstalo okno hodně otevřené, dovnitř by zase proudil horký vzduch a zařízení by nefungovalo tak, jak bychom si představovali. Nezapomeňte si proto pořídit vhodné těsnění nebo rovnou celou sadu, abyste byli s výkonem klimatizace a vychlazením místnosti spokojeni. Optimální výkon zajistíte, když budete zároveň myslet na dostatek volného místa kolem přístroje, aby vzduch mohl dobře proudit.
Mobilní klimatizace váží 30 kg, ale má kolečka, takže ji snadno dopravíte na určené místo. Postupně s ní můžete podle potřeby vychladit všechny pokoje. Můžete ji vzít s sebou i na dovolenou. A až se budete zase stěhovat, tak si ji prostě zabalíte s ostatními věcmi. Z výše napsaného vyplývají výhody, které vám přinese pořízení přenosné klimatizace do bytu – rychlá instalace bez odborníka, nejsou nutné stavební úpravy, jednoduchá manipulace, nižší pořizovací náklady. Doporučujeme si před nákupem pohlídat údaje o hlučnosti. V ložnici, kde se spí, by neměla překročit 60 dB.
Také mobilní klimatizace dělíme do několika variant na klimatizace bez venkovní jednotky a klimatizace dělené.
Jednohadicová mobilní klimatizace do sebe nasaje horký vzduch z místnosti. Jednu část ochladí a vrátí zpátky do místnosti a druhá je vyvedena s teplem hadicí ven. Tento systém ale umožní kvůli podtlaku proudění vzduchu z okolních pokojů, a tím se znovu teplota zvyšuje.
Klimatizace se dvěma hadicemi funguje o něco lépe, protože přivádí nový vzduch a nevytváří podtlak. Dokáže tak chladit efektivněji a je o 25 % účinnější než první typ.
Dělená klimatizace je podobná nástěnné a má kompresor mimo místnost. Má ale výhodu přenosné klimatizace v tom, že nejsou potřeba větší stavební úpravy. Má také hadici, která se dá protáhnout oknem.
Na co ještě myslet při pořizování klimatizace
Z kanceláří nebo veřejných prostor má řada lidí zkušenosti, že špatně nastavená klimatizace působí zdravotní problémy, se kterými se někteří v létě potýkají. Suché oči, bolesti hlavy, ztuhlý krk, nachlazení nebo dokonce angína, to jsou typické nemoci, které má na svědomí klimatizace nastavená na příliš nízkou teplotu. Tomu se samozřejmě můžete doma vyhnout, když si správnou obsluhou zajistíte příjemnou teplotu, která vám bude vyhovovat. Před nákupem se ptejte také na čištění a dezinfekci klimatizace, abyste uměli zajistit její bezproblémový a zdravotně nezávadný provoz.
Zajímavosti z historie
Velká horka trápila lidi vždycky. Už ve starověkém Římě vymýšleli zařízení, která by letní vzduch ochlazovala. Opravdová klimatizace vznikla na začátku 20. století (1902) v USA a byla spuštěna v newyorské tiskárně Sackett-Wilhelm. V té době tiskaře trápilo usychání barev a mačkání papíru, ke kterým docházelo právě kvůli vysokým teplotám. K hojnému rozšíření klimatizačních zařízení došlo právě v bohaté Americe a jejích teplých oblastech. Do Evropy se klimatizace dostala poměrně brzy do důležitých budov a průmyslových provozů. U nás bylo první zařízení ve Vinohradské tržnici již na začátku 20. století, moderní klimatizace se objevila v budově Elektrických podniků a v budově pensijního ústavu na počátku 30. let minulého století. Klimatizace se později rozšířily na chirurgické sály, a dalších nemocničních provozů, později do výpočetních středisek, následovaly obchodní domy. A dnes už se stávají běžným vybavením domácností i na našem území.
Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.
Související články
Těšíte se na léto?
Léto na zahradě a lákavé grilování
Krásné počasí a s ním i letní radovánky jsou už pomalu cítit ve vzduchu. Co nás čeká letos, kam se vypravíme na…