Šípkový čaj je oblíbený a velmi zdravý teplý nápoj, který si nejvíc vychutnáme v chladných měsících roku. Lidé ho už dávno užívali jako zdroj vitamínů, prostředek k posilování imunity, v boji proti nachlazení a chřipkám. Působí proti únavě, kašli a rýmě, zánětlivým stavům, paradentóze, při poruchách trávení, podílí se na detoxikaci organismu. Pro svou lahodnou chuť je vhodný i pro běžné pití, při dlouhodobém podávání nehrozí žádné nežádoucí účinky. Nejlépe chutná, když si ingredience na jeho přípravu nasbíráme na krásných místech v přírodě sami.
Víme, že šípkový čaj jako lék pili už starověcí Římané. Písemné zmínky najdeme v mnoha středověkých herbářích, bylinkáři čaj používali při infekcích a zánětech už před stovkami let.
Důležitými obsahovými látkami jsou vitamín C, beta karoten, vitamíny skupiny B, třísloviny, kyseliny citronová a jablečná, cukry, slizy, minerální látky (zejména draslík, vápník a železo), flavonoidy, pektin, stopy silice a další.
Jak získat šípky na čaj
Šípkový čaj si můžeme koupit v bylinkářství, v lékárně, porcovaný v běžném obchodě s návodem na přípravu. Největší radost a nejvíce užitku ale získáme z vlastnoručně nasbíraných šípků na podzimních procházkách do přírody, kde se právě jasně červené šípky hojně vyskytují a zdobí stráně, meze, křoviny, okraje lesů. Šípky jsou nepravé plody růže šípkové (Rosa canina L.), nevadí ani, když je zaměníme za šípky růže alpské, růže svraskalé nebo růže trnité. Po návratu z vycházky si můžeme uvařit čaj rovnou z čerstvých šípků, anebo si je usušíme na zimu.
Sběr a sušení šípků
Na sběr šípků se vypravíme koncem září až začátkem října. Šípkové keře mají hodně trnů, proto je dobré si vzít kožené rukavice a starší oblečení, do kapsy plátěnou tašku nebo proutěný košík do ruky.
Šípky se nesbírají do igelitové tašky, aby se nezapařily.
Na čaj vybíráme pouze kvalitní plody na čistém místě. Zralé šípky mají krásnou ostře červenou barvu a na dotek jsou tvrdé, nesmí být nahnilé, přemrzlé nebo jinak poškozené.
Doma pak natrhané šípky přebereme a odstraníme poškozené plody. Zdravé šípky důkladně omyjeme, osušíme, zbavíme stopek a zbytků okvětí. Šípky pak sušíme celé, překrojené na půlky nebo nasekané na kousky. Čím rychleji se šípky usuší, tím víc prospěšných látek v nich zůstane. Sušit je můžeme v sušičce, v pootevřené troubě nebo volně na vzduchu na teplém místě. V troubě nastavíme teplotu na 50° C a dáváme pozor, aby se nespálily, pro jistotu ji necháme pootevřenou. Správně usušené šípky mají krásně tmavě červenou barvu a dají se dobře rozlomit nebo nadrtit. Skladujeme je v uzavřené nádobě v temnu a suchu.
Šípkový čaj ze sušených šípků
Šípkový čaj je pro svou chuť podporující dobrou náladu oblíbeným nápojem pro všechny věkové kategorie. Postupů na přípravu šípkového čaje najdeme v různých zdrojích víc. Abychom uchovali co nejvíce vitamínu C, je důležité, abychom si vybrali takové, kde se šípky nevaří. Rozdrcené šípky necháme macerovat (louhovat ve studené vodě) přes noc. Doporučená dávka je 2 lžíce na 1 litr vody. Před tím, než budeme čaj pít, nálev ohřejeme asi na 70 stupňů. Před podáváním ještě přecedíme nejlépe přes plátýnko, abychom zachytili ostré chloupky, které se nacházejí uvnitř šípků. Čaj má příjemně nakyslou chuť, můžeme ho osladit medem, doplnit zázvorem nebo citronem. Pije se teplý nebo studený.
Šípkový čaj z čerstvých plodů
Čerstvé šípky rozemeleme, rozmixujeme nebo rozdrtíme a dvě čajové lžičky této hmoty zalijeme litrem vody o teplotě kolem 50 stupňů, aby nedošlo ke ztrátě vitaminu C. Můžeme přidat i pár lístků máty nebo meduňky pro ještě výraznější chuť. Necháme louhovat nejlépe přes noc, scedíme, můžeme dochutit medem a popíjíme. Vylouhované šípky lze ještě dvakrát zalít horkou vodou a vychutnat si intenzivní chuť. Louhuje se 15 až 20 minut.
Čaj z květů růže šípkové
Méně lidí už ale ví, že lahodný je i čaj z květů šípkové růže, který má posilující a čisticí účinek. Připravíme ho ve formě nálevu tak, že hrst sušených okvětních lístků přelijeme litrem horké vody a necháme 10 minut louhovat. Můžeme si ho připravit o něco víc a využít na péči o pleť.
Se šípkovým čajem budeme veselejší a zdravější.
Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.
Související články
Těšíte se na léto?
Léto na zahradě a lákavé grilování
Krásné počasí a s ním i letní radovánky jsou už pomalu cítit ve vzduchu. Co nás čeká letos, kam se vypravíme na…