Brusinky se v poslední době stávají čím dál oblíbenějším ovocem. Není to tak dávno, co se začalo hovořit o jejich pozitivních účincích na naše tělo. Brusinky obsahují značné množství vitamínu C, který působí jako přírodní antioxidant, dále jsou bohaté na vitamín E nebo na vlákninu. Rozhodně byste je tedy měli zařadit do svého jídelníčku – ať už jako čerstvé, sušené nebo v podobě šťávy. Své místo mají také v péči o pleť a tělo.
Pozitivní účinky brusinek
Brusinky jsou známé tím, že působí především jako prevence proti infekcím močových cest.
Mají totiž vysoký obsah takzvaných proanthocyanidinů, které na sebe vážou bakterie.
Ty se pak nemohou zachytit v trávícím traktu nebo v močových cestách. Konzumací brusinek rovněž zajišťujete prevenci proti kardiovaskulárním chorobám nebo proti rakovině. Údajně působí také proti nemocem ústní dutiny – opět zde potlačují vznik nepříjemných bakterií.
Jak konzumovat brusinky
Čerstvé brusinky se vám do ruky asi jen tak nedostanou – pokud je ovšem nepěstujete na své zahrádce. Báječnou alternativou k nim jsou brusinky konzervované nebo sušené. Zde si ale dejte dobrý pozor na přidaný cukr, který tyto produkt často obsahují. Jestliže se snažíte jíst zdravě a vyváženě, nepřehánějte to s konzumací těchto drobných plodů v suchém stavu. V jídelníčku se k nim perfektně hodí ořechy nebo cereálie, které si dáváte ke snídani. Brusinky může konzumovat téměř každý. Vyhnout by se jim měli pouze lidé, kteří užívají léky na ředění krve. Brusinky totiž působí opačným směrem a mohly by tak bránit účinkům léků.
Brusinky v kosmetice
Brusinky se s oblibou přidávají do sprchových gelů a koupelových pěn. Jejich výtažky mohou být i součástí pleťových krémů. Vaší pokožce poskytnou výživu a hydrataci. Jsou ideální především pro péči o zralou pleť. Oblíbené jsou také šampony s brusinkami, které jsou díky své červené barvě vhodné například na barvené vlasy. V případě pleťové, tělové i vlasové kosmetiky mohou brusinky doplnit i přírodní výtažky z jiných rostlin.