KrásyŽivota.blog
Z přírody

Exkluzivita jménem eben

Exkluzivita jménem eben

Tmavé až černé dřevo s jemnou strukturou – to je eben! Pochází z tropických stromů rodu Diospyrus a vyskytuje se především v Africe, ale také v Indii, Indonésii a na Srí Lance.

Svůj název nese ze staroegyptského hbny, do ostatních jazyků se slovo dostalo přes latinu, kam přešlo z řeckého ébenos.

Osamělý solitér

Ebenové stromy obvykle nerostou ve skupinách, ale nachází se osaměle. To může být způsobeno nízkou schopností konkurovat ostatním stromům v těsné blízkosti. Často rostou ve skalnatých a neplodných půdách, kde jiné rostliny nemohou přežít. Během prvních let růstu se vyvine rozsáhlý systém kořenů, aby si strom udržel životaschopnost v dlouhých měsících období sucha. Aby ebenové dřevo dozrálo v komoditu schopnou sklizně, musí strom růst 60 až 200 let. To samozřejmě ovlivňuje cenu tohoto exkluzivního dřeva. Stromy dosahují výšky do 30 stop, to je asi 9 metrů, průměr nebývá větší než 1 stopa.

Struktura dřeva

Velmi úzká šedobílá běl dřeva ukrývá tmavé až černé jádro. Ebenové stromy rostou pomaleji, a proto mají hustší, jemně zrnité dřevo s tmavou až černou barvou. Hustota ebenového dřeva je závislá na druhu stromu, obvykle dosahuje asi 1000 kg/m³, rozsah je ale velmi proměnlivý od 900 až 1300 kg/m³. Nejlepší dřevo pochází ze stromů rostlých ve vyšších nadmořských výškách a ze starších stromů. Eben, který se pěstuje v nižších nadmořských výškách a zejména v půdách bohatých na železo, má více červených tónů.

Druhy ebenu

Nejvíce ceněným je černé dřevo afrického stromu Dalbergia melanoxylon. Z Afriky pochází nejrozšířenější kamerunský eben, který má často černou barvu s jemnými šedými žilkami. Tmavě hnědou barvu má eben cejlonský, ten který známe z nábytku z 16. až 19. století. Jemné póry v tmavě hnědé barvě má madagaskarský eben a barevnější světle žluté a hnědé žilkování najdeme u ebenu makassarského. V Indonésii najdeme sulaweský eben, který má také barevné aspekty.

Využití ebenového dřeva

Ebenové sošky byly nalezeny již ve staroegyptských hrobkách. Známé jsou ebenové skříňky z 16. století z Antverp nebo Paříže. Proslulé jsou sošky ebenových slonů ze Srí Lanky, šachové figurky, krucifixy nebo části hudebních nástrojů jako klávesy pian, nebo hmatníky kytar, violoncel nebo kontrabasu.

Díky své jemné struktuře může být ebenové dřevo leštěno do vysokého lesku a je stále využíváno pro svou krásu v uměleckém truhlářství k výrobě šperků, sošek, ozdobných předmětů  a také hudebních nástrojů.

V mnoha kulturách a náboženstvích jsou stromy posvátně uctívány jako symbol života, dlouhověkosti, moudrosti. Stromy jsou pamětníci starých časů, pokud mají správné podmínky, dožijí se mnohem déle než člověk, a tak je tomu i u ebenu, kterému čas dodává jeho exkluzivitu.

Související články

Jatoba – diamantová nebo brazilská třešeň

@krasyzivota
4 roky .

Kyanit

@krasyzivota
5 roky .

Teakové nebo týkové dřevo?

@krasyzivota
4 roky .
Exit mobile version