KrásyŽivota.blog
Bylinné čaje

Heřmánkový čaj: Tradiční lék našich babiček s mnoha blahodárnými účinky

Heřmánkový čaj: Tradiční lék našich babiček s mnoha blahodárnými účinky

S blahodárným heřmánkovým čajem se vám mohou vrátit vzpomínky z dětství u babičky. Heřmánek je tradiční a velice využívanou bylinkou v léčitelství již po mnoho let a neměl by chybět ani u vás doma.

Bohatá historie heřmánku

Asi každého překvapí, že heřmánek pravý byl využívaný již v antickém Řecku a ve starověkém Egyptě. Egypťané jej zasvětili bohu slunce a považovali jej za lék na horečku. Řekové tuto rostlinu nazývali „chamaimēlon“ – což znamená „zemní jablko“ – kvůli jemné vůni připomínající jablka.

Ve středověké Evropě byl heřmánek jednou z devíti posvátných bylin v anglosaské tradici. Lidoví léčitelé jej používali na téměř všechny neduhy – od bolesti hlavy až po střevní potíže. Byl tak ceněný, že německý botanik Sebastian Kneipp prohlásil: „Heřmánek je schopen vyléčit cokoliv od bolesti zubů až po nemoci jater.“

Kouzlo heřmánkového čaje tkví v jeho mnoha zdravotních benefitech pro tělo a mysl.

Zdravotní benefity heřmánkového čaje

Lze jej použít na péči o kůži

Pokud budete mít na těle podrážděné místo nebo budete trpět kožním onemocněním, jako je například ekzém, můžete využít teplého nebo studeného heřmánkového čaje na obklad. Aplikací heřmánkového čaje na pokožku obličeje si rovněž můžete zmírnit výskyt vrásek nebo akné.

Heřmánek obsahuje flavonoidy a esenciální oleje, které mají protizánětlivé účinky. Bisabolol, jeden z hlavních sloučenin v heřmánku, pomáhá snižovat zarudnutí a urychluje hojení drobných poranění. Jeho antimikrobiální vlastnosti také pomáhají v boji proti bakteriím způsobujícím akné.

TIP: Pro zklidňující pleťovou vodu připravte silnější heřmánkový odvar, nechte vychladnout, přelijte do čisté lahvičky s rozprašovačem a uchovávejte v lednici. Používejte ráno a večer na očištěnou pleť.

Ženy tento čaj ocení při menstruačních obtížích

Mnoho žen má problémy v nepříjemném období menstruace. Toto období je nejčastěji doprovázeno křečemi, nadýmáním, pocením, výkyvem nálad i úzkostmi. Ženě k uvolnění od těchto mnohých příznaků pomůže teplo a horký šálek heřmánkového čaje.

Vědecké studie ukazují, že heřmánek obsahuje sloučeniny, které pomáhají uvolňovat svalové napětí v děloze. Glycin, aminokyselina obsažená v heřmánku, působí jako mírné svalové relaxans a může zmírnit křeče. Kromě toho heřmánek pomáhá vyrovnávat hladiny hormonů, což může zmírnit předmenstruační symptomy.

Zmírňuje stres a přivolá spánek

Zmírnění stresu, kterým jsme dnes dennodenně obklopeni, jde ruku v ruce s kvalitním spánkem. Člověk, který je ve stresu, nemůže klidně spát. A méně kvalitní spánek zapříčiní, že je člověk méně odolný vůči stresu během dne. Je to pak začarovaný kruh. Šálek heřmánkového čaje vám pomůže uklidnit a zpomalit mysl.

Heřmánek obsahuje apigenin, antioxidant, který se váže na určité receptory v mozku a může vyvolat ospalost a snížit nespavost. Klinické studie prokázaly, že lidé, kteří pravidelně pijí heřmánkový čaj, vykazují nižší hladiny úzkosti a lepší kvalitu spánku. Kromě toho je pití teplého nápoje před spaním rituálem, který sám o sobě pomáhá tělu a mysli přepnout do režimu odpočinku.

TIP pro lepší spánek: Kombinujte heřmánek s lipovým květem nebo levandulí pro ještě silnější účinek podporující kvalitní spánek.

Posiluje imunitu a pomáhá při nachlazení

Heřmánkový čaj je skvělou bylinkou na posílení imunity při nachlazení. Pomoci může také při bolestech v krku a při kašli. K heřmánkovému čaji se nemusíte bát přidat citron, med a zázvor.

Jak vlastně heřmánek posiluje imunitu? Jeho antibakteriální vlastnosti pomáhají v boji proti patogenům. Při inhalaci jeho par (když nad šálkem horké vody s heřmánkem podržíte hlavu přikrytou ručníkem) se uvolňují éterické oleje, které mohou uvolnit zablokované dýchací cesty a zmírnit příznaky nachlazení.

Studie také ukazují, že heřmánek podporuje produkci bílých krvinek, které jsou klíčové pro imunitní systém. Pravidelná konzumace heřmánkového čaje tak může pomoci nejen při léčbě, ale i při prevenci onemocnění.

Recept na imunitní bombu: Připravte silný heřmánkový čaj, přidejte šťávu z poloviny citronu, lžičku kvalitního medu a špetku mletého zázvoru. Pro extra posílení můžete přidat i špetku kurkumy a černého pepře.

Ocení jej i těhotné ženy

Těhotenství je krásné období, ale i toto krásné období je doprovázeno nepříjemnostmi, se kterými se ženy mohou potýkat. Samozřejmě každá žena toto období snáší jinak. Heřmánkový čaj může pomoci ženám, které v tomto období potkají bolesti zubů, ranní nevolnosti nebo potíže se spánkem. Po heřmánkovém čaji je možné sáhnout také v případě, že žena trpí těhotenskou cukrovkou.

S ohledem na zdraví ženy a miminka se však určitě doporučuje užívání heřmánku, jako kterékoliv jiné byliny, probrat se svým ošetřujícím lékařem. Obecně se doporučuje v těhotenství konzumovat heřmánek v umírněném množství – maximálně 1-2 šálky denně, a to spíše slabšího nálevu.

Podporuje trávení

Heřmánek má pozitivní vliv na celý trávicí systém. Může zmírnit žaludeční křeče, nadýmání a podpořit zdravou činnost střev. Jeho protizánětlivé vlastnosti pomáhají uklidnit podrážděnou sliznici žaludku a střev, což může být užitečné při léčbě syndromu dráždivého tračníku (IBS) nebo při běžných zažívacích obtížích.

Flavonoidy obsažené v heřmánku podporují produkci žaludečních šťáv a enzymů, což zlepšuje trávení potravy. Šálek heřmánkového čaje po těžkém jídle může pomoci předejít pocitu plnosti a nadýmání.

TIP: Pro maximální účinek na trávení pijte heřmánkový čaj 15-20 minut před jídlem nebo hodinu po jídle.

Heřmánek ze zahrady nebo z lékárny?

Heřmánek si samozřejmě můžete nasbírat sami. Poznáte jej podle charakteristického žlutého středu a bílých okvětních lístků. Dorůstá zhruba do výšky 50 cm a vyskytuje se běžně všude v přírodě.

Jak rozpoznat pravý heřmánek od podobných rostlin?

Může se stát, že jej zaměníte s kopretinou nebo s rmenem rolním. Ani jeden není jedovatý, přesto je dobré znát rozdíly:

Při sušení se bylinka mnohonásobně zmenší. Pokud si tedy v zimě rádi dopřejete více šálků heřmánkového čaje, je potřeba počítat s větším množstvím času stráveného sběrem této bylinky, aby vám heřmánek na nějaký čas vystačil.

Sběr a sušení heřmánku

Ideální doba pro sběr heřmánku je v poledne za suchého, slunečného dne, kdy jsou květy plně rozvité. Sbírejte pouze květy, nikoli stonky. Nejlepší je sbírat je ručně, odštipováním těsně pod květním lůžkem.

Pro sušení rozložte květy v tenké vrstvě na čistý papír nebo síto na stinném, suchém a dobře větraném místě. Nikdy nesušte na přímém slunci, které by způsobilo ztrátu éterických olejů a tím i léčivých účinků. Správně usušený heřmánek by měl mít zachovanou barvu a vůni. Skladujte v uzavíratelných skleněných nádobách na tmavém místě.

Pokud však sbírání bylinek není vaší oblíbenou aktivitou, můžete si jej pořídit v lékárně nebo v kterémkoliv obchodě s čaji a bylinkami.

Heřmánek pravý vs. heřmánek římský

Na trhu můžete narazit na dva druhy heřmánku – pravý (Matricaria chamomilla) a římský (Chamaemelum nobile). Oba mají podobné účinky, ale liší se v několika ohledech:

Jak na přípravu heřmánkového čaje?

Ten, kdo je v přípravě tohoto čaje kovaný, může tuto část vynechat. Ten, kdo ještě není, tak se nemusí bát, není to nic složitého.

Základem je, že na každou lžičku sušeného heřmánku připadá 250 ml vody, ideálně vařící. Zalijete, necháte přibližně 10 minut louhovat a poté přecedíte. Pro silnější účinky, zejména při léčení nemocí, můžete nechat louhovat až 15 minut a použít více květů.

Heřmánkový čaj lze vypít samotný nebo v kombinaci s mátou, meduňkou a dalšími bylinkami. Sám o sobě je heřmánkový čaj jemně nahořklý, proto není problém dosladit lžičkou medu nebo cukru.

Zajímavé kombinace s heřmánkem

Doporučená dávka je 1-3 šálky čaje denně. Avšak zlaté pravidlo říká, že všeho moc škodí. S heřmánkem a s dalšími bylinkami je lepší zacházet opatrně a nepřehánět množství, které vypijete.

Možné kontraindikace a vedlejší účinky

Přestože je heřmánek obecně velmi bezpečný, existují situace, kdy je třeba opatrnosti:

Případně se doporučuje poradit se se svým lékařem, zda bylinku můžete užívat či nikoliv, zvláště pokud užíváte léky, máte chronické zdravotní potíže nebo jste těhotná.

Závěr

Heřmánkový čaj je jedním z nejvšestrannějších a nejbezpečnějších přírodních prostředků, které máme k dispozici. Jeho jemná, uklidňující příchuť a široká škála zdravotních přínosů z něj činí ideální každodenní nápoj pro udržení zdraví a pohody.

Ať už si vychutnáváte šálek před spaním pro klidnější noc, používáte jej k uklidnění podrážděné pokožky, nebo si dopřejete jeho hřejivé účinky při nachlazení, heřmánek je opravdovým pokladem přírody, který by neměl chybět v žádné domácnosti.

Jak využíváte heřmánkový čaj vy? Máte nějaké osvědčené recepty nebo tipy? Podělte se o ně v komentářích!

Související články

Lipový čaj – pro lahodné osvěžení i boj s bacily

@krasyzivota
4 roky .

Zázvorový čaj a jeho blahodárné účinky

@krasyzivota
4 roky .

Šípkový čaj – osvěžující a chutný zdroj vitamínů v zimním období

@krasyzivota
4 roky .
Exit mobile version