Pokud stavíte nebo rekonstruujete dům, dříve nebo později přijde na řadu také otázka volby střešní krytiny. Možnosti jsou poměrně široké, ale vždy je potřeba brát v úvahu tvar střechy, povětrnostní podmínky a samozřejmě také celkový charakter domu a jeho okolí.
V našich podmínkách jsou na rodinných domech nejčastěji volené šikmé střechy, zatímco střechy ploché se využívají spíše na pomocných stavbách, například na garážích. Plochá střecha se dá použít i na rodinném domě, ale její začlenění do okolní zástavby může být poněkud problematické a je vystavena větší zátěži při srážkách, především sněhových. Na druhou stranu její realizace je snazší a náklady jsou nižší než u šikmých střech.
U šikmých střech rozlišujeme několik druhů podle typu a množství šikmých ploch. Nejjednodušší je střecha pultová s jednou šikmou střešní rovinou, nejoblíbenější zase klasická střecha sedlová. Na šikmé střechy nepůsobí tak intenzivní povětrnostní vlivy jako na ploché střechy a podkroví lze využít jako další obytný nebo úložný prostor.
Taška nebo plech?
První otázka, kterou si při plánování střechy zpravidla položíme, je volba mezi plechem nebo taškou. Klasická pálená taška je odolná, barevně stálá a může zvyšovat tepelný komfort domu. Pálené tašky mají prokazatelně nejdelší životnost — takové střešní krytiny vydrží stovky let, i když jsou vystaveny nepříznivým povětrnostním podmínkám. Díky technologii pálení získávají tašky svou mechanickou pevnost, mrazuvzdornost a dlouhodobou trvanlivost. Pálená taška vydrží díky speciálním povrchovým úpravám barevně stálá i po několik desetiletí.
Plechová krytina je ve srovnání s pálenou taškou lehčí a rychleji se pokládá. Plechové krytiny jsou také velmi odolné, nicméně barva plechu s časem bledne a plech samotný degraduje; tomu se dá ale předejít vhodnou povrchovou úpravou, například potažení vrstvou plastu. Díky nízké hmotnosti je plech vhodný při rekonstrukcích, kdy není žádoucí zatěžovat konstrukci těžkou krytinou.
Další materiály
Na výběr máte ale i z dalších materiálů. Oblíbená je střešní krytina z přírodní břidlice, jejíž životnost je téměř neomezená, limituje ji vlastně jen použitý upevňovací materiál. Břidlicová taška může být upravena do tvaru obdélníku, čtverce, šestiúhelníku nebo rybí šupiny, s otvorem nebo bez něj. Kromě nízké nasákavosti a velké mrazuvzdornosti má i dobré tepelné a zvukové vlastnosti.
Zvolit můžete také betonovou břidlici. Na trhu jsou tašky různých profilů, tvarů a barev, které se hodí i do klimaticky náročnějšího prostředí pro svou nízkou nasákavost a vysokou mrazuvzdornost.
Pokud je vaší podmínkou pro střešní krytinu dokonalý soulad s přírodou nebo venkovskou architekturou dané lokality, můžete zvolit dřevěnou nebo slaměnou střechu. Materiál je to poměrně levný, ale vyžaduje pravidelné chemické ošetření pro snížení hořlavosti a zvýšení odolnosti proti škůdcům. Je-li dřevěný šindel správně vyrobený, pečlivě položený a pravidelně udržovaný, může jeho životnost dosáhnout zhruba 30 až 50 let.
Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.