Každý z nás se v mládí dostal do situace, kdy začal řešit a hledat vlastní bydlení. Pokud se v takové situaci zrovna nacházíte a nevíte si rady, čtěte dál. Budu se snažit Vám zde nabídnout pár dobrých rad a tipů.
Jak velký byt?
Otázka pro někoho úplně jednoduchá, ale divili byste se. Je opravdu dobré zvážit, zda jako startovací byt pro mladý pár, který spolu zkouší bydlet, je nutná koupě bytu 3+1 a víc, ještě k tomu pořízeného na hypotéku. Nikomu to samozřejmě nepřeji, ale pokud to těm mladým nedopadne, nastává nelehká situace a vleklé spory. Menší a finančně méně náročný byt je skutečně lepší volbou, u menšího bytu také počítejte s nižšími měsíčními náklady, což se při splácení hypotéky náramně hodí.
Záleží na lokalitě?
Odpověď zní samozřejmě ano. Mladým kupujícím vyhovuje bydlení v centru města s dostupností veškeré občanské vybavenosti, v tomto případě hlavně různých hospůdek a barů, bydlení v okrajových částech města není pro mladé velkým lákadlem. Opět bohužel rozhodují finanční možnosti. Bydlení v centru města není levné. Pořizovací cena bytu je vyšší, to je jistě všem známá věc, dalším mínusem jsou i měsíční náklady. V centru města jsou většinou staré činžovní domy, kde je méně nájemníků a tedy na opravy společných částí domu je nutno vynakládat větší částky hrazené měsíčně do takzvaného Fondu oprav. Na tuto položku si dávejte velký pozor, důležitá je také informace předsedy Sdružení nájemníků, zda není v plánu nějaká velká oprava, na kterou si sdružení plánuje brát úvěr. Tím by se samozřejmě náklady do Fondu oprav navýšily.
Hypotéka, nebo pronájem?
V dnešní době, kdy nás každá banka a stavební spořitelna láká na velmi nízké úrokové sazby úvěrů nebo hypoték, je těžké odolat. Chce to ale opravdu zvážit všechna pro a proti, zda naše zaměstnání je stabilní (kladně se v dnešní době dá opravdu jen těžko odpovědět), zda jste ochotni pro lépe placenou práci obětovat více času, nebo za ní dojíždět. Víte také, že zaměstnaným přes agenturu nebude hypotéka ani úvěr schválen, že podnikat je krásná věc, ale pro schválení úvěru musíte doložit stabilní a ne úplně nízký příjem? Pokud si nejste úplně jisti ani svým zaměstnáním, ani příjmem, nakonec ani svým partnerem, doporučuji Vám pro začátek vyzkoušet společné bydlení v pronájmu. Nabídka je velmi široká, můžete vybírat různé lokality, různě velké byty a v neposlední řadě byt zařízený nebo nezařízený. Je dobré vyzkoušet si alespoň na jeden rok společné hospodaření a žití vůbec. Potom je Vaše rozhodnutí stabilnější a je postaveno na jistých základech.
Ve společném rozhodování Vám přeji šťastnou volbu a doporučuji obrátit se na zkušeného makléře, který Vám se správnou volbou jistě rád poradí a pomůže vyhledat bydlení šité vám na míru.
Kamila Pleskotová, realitní makléřka
Související články
Těšíte se na léto?
Léto na zahradě a lákavé grilování
Krásné počasí a s ním i letní radovánky jsou už pomalu cítit ve vzduchu. Co nás čeká letos, kam se vypravíme na…