KrásyŽivota.blog
Bylinné čaje

Lipový čaj – pro lahodné osvěžení i boj s bacily

Lipový čaj

Lipový čaj si spousta z nás spojí s hojivými účinky, medovou chutí a nejbližší osobou, která nám ho v době nemoci vařila, nejčastěji maminkou nebo babičkou. Lipový čaj byl oblíbeným léčivým nápojem na různé neduhy už ve starověku, využívá ho lidové léčitelství i oficiální medicína dodnes.  Lípa, náš národní strom, symbol matky, který na návsích chránil děti hrající si v jejím stínu a objímal stařečky sedící na lavičkách a opírající se o její kmen, rostl dřív na každé návsi. Lípu pozná každý – omamně voní a její listy nám připomínají srdce.

Domácí lipový čaj je považován za účinnou formu prevence proti nachlazení. Má schopnost posílit přirozenou obranyschopnost organismu. Pomáhá vyplavit škodlivé látky z našeho těla. upravuje nepravidelný srdeční tep (zklidňuje srdce). Lipový čaj je oblíbený zejména v období nachlazení a chřipek, protože má potopudné účinky a snižuje horečky a také podporuje tvorbu hlenu a vykašlávání při suchém kašli. Reguluje tvorbu žaludečních střevních šťáv a působí při křečových bolestech v oblasti trávicího ústrojí, při narušené funkci žlučníku. Lípa má také uklidňující účinky, takže se využívá při nespavosti a nervozitě.

Jak získat lipový květ

Jednoduše můžeme již nasušený květ koupit v bylinkářství nebo v lékárně či porcovaný v čajových sáčcích v běžném obchodě. Nejlépe určitě chutná a účinkuje vlastnoručně nasbíraný květ ze stromu, který často rostl na návsích a u domů, dorůstá výšky až 40 metrů a dožívá se i přes 600 let. Při pití čaje nás v zimě posílí vzpomínka na teplé sluneční paprsky, medovou vůni kvetoucího stromu a hukot pilných včel při sběru lipového květu. Sbírá se květenství s blanitým jazykovitým listenem na počátku květu. Sušíme v místnosti nebo v sušičce do 35°C, ne na přímém slunci. Skladujeme v dobře uzavřených papírových sáčcích nebo skleněných dózách. Čaj z lipového květu se vaří samostatně nebo ve směsích.

Lipový čaj – návody na přípravu

Příprava lipového čaje je velmi jednoduchá. Pár květů nebo hrst zalijeme vroucí vodou a necháme pár minut vyluhovat přikryté pokličkou nebo talířkem. Můžeme pít jenom tak, nebo dochutíme medem a citronem. Je výborný na popíjení preventivně a chutná i studený. Při teplotách, když se potřebujeme vypotit, ho pijeme ve větším množství horký několikrát denně.

Čajová směs proti chřipce

Smícháme lípu, heřmánek, černý bez a mateřídoušku, vše ve stejném poměru, na půl litru vařící vody použijeme 2 vrchovaté polévkové lžíce směsi a pijeme ho v množství 1 litr denně.

Příjemný večerní čaj

Stejné množství lipového květu, mateřídoušky a vřesu přelijeme horkou vodou a necháme vyluhovat. Čaj má příjemnou chuť s mírně uklidňujícím a mírně posilujícím účinkem.

Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.

Související články

Zázvorový čaj a jeho blahodárné účinky

@krasyzivota
4 roky .

Bylinné čaje a jejich místo v našich domácnostech

@krasyzivota
4 roky .

Šípkový čaj – osvěžující a chutný zdroj vitamínů v zimním období

@krasyzivota
4 roky .
Exit mobile version