Med v našem jídelníčku
Med má v mnoha rodinách v kuchyni své čestné místo a je oblíbenou součástí jídelníčku. Používá se nejčastěji syrový, protože si tak uchová všechny vzácné látky, které obsahuje. Mažeme si ho na chleba s máslem, sladíme jím domácí limonády i ovocné saláty. Ani krátké zahřátí mu nevadí, rádi si ho dáváme do čaje, někteří i do kávy nebo před spaním do mléka. I při přípravě masa a slaných pokrmů s oblibou sáhneme po medu, třeba k dochucení marinád na grilování nebo s ním potřeme maso, aby se vytvořila křupavá kůrčička. Mezi top speciality patří kuřecí křídla na medu, kachna nebo krkovice na medu.
Sladkosti s chutí a vůní medu
Snad každá rodina má svůj tajný recept na zaručeně chutné medové perníčky. Jejich tvrdost nebo měkkost má na svědomí právě tekutý med. Dalšími ingrediencemi jsou nejlépe žitná chlebová mouka, vajíčko nebo žloutek, kousek másla a trocha mléka, kypřicí prášek a specifickou chuť jim dodá perníkové koření (hřebíček, skořice, kardamon, anýz, zázvor, badyán). Z těchto surovin se smíchá a uhněte těsto, které po odležení musí jít dobře vyválet. Upečené se zdobí bílkovou polevou.
Medové sušenky s mandlemi a čokoládou
250 g hladké mouky, ½ sáčku kypřicího prášku, 50 g tekutého medu, 50 g moučkového cukru, 1 lžička skořice, 60 g másla nebo Hery, 1 vejce, mandle, čokoládová poleva
Mouku s kypřicím práškem prosejeme na vál, přidáme med, cukr, skořici, změklý tuk a vejce. Zpracujeme těsto a necháme hodinu odležet. Pak těsto rozválíme a vykrájíme drobné tvary. Na sušenky vložíme mandli a upečeme. Vychladlé polijeme čokoládovou polevou.
Med jako lék
Asi je skoro ve všech rodinách zvykem vařit si při nachlazení čaj s medem a citrónem. Méně lidí už ale ví, že med je přírodní antibiotikum a má velmi široké využití. Jeho účinnost potvrdily i mnohé vědecké studie. Pomáhá při kašli, rýmě, zlepšuje činnost srdce, cév, chrání játra, zlepšuje paměť, léčí i drobná poranění a popáleniny. Má antiseptické schopnosti. V některých případech má medová terapie dokonce lepší výsledky než klasické léky.
Pokrm bohů a nejstarší nálezy
Med tvořil součást jídelníčku člověka od úplných počátků. Jeskynní malby z jižní Evropy, Indie a Afriky znázorňují lidské postavy, jak vybírají na stromě včelí plástve. O medu vyprávějí nejstarší dochované nálezy z doby kamenné, staré více než 9 000 let. Ve Švédsku byla třeba z té doby objevena hrouda pryskyřice smíchané s medem, prastará pochoutka s otisky dětských zubů. Ve starých mýtech se dozvídáme, že med byl pokrmem bohů a pocházel z nebe. Používal se při různých náboženských rituálech. Byl také symbolem plodnosti a vzácným svatebním darem. Královna Kleopatra a další starověké ženy používaly med jako kosmetický prostředek ke zkrášlení. Ve starověku byl med používán i k uchovávání mrtvých těl.
Země mlékem a strdím oplývající
O medu vypráví také staré české báje a kroniky. Určitě si vzpomeneme aspoň na Staré pověsti české od Aloise Jiráska, kde se hned na začátku píše o příchodu praotce Čecha na horu Říp, který svému lidu pravil:
„…To je ta země zaslíbená, zvěře a ptáků plná, medem oplývající…“ a v jiných vydáních „mlékem a strdím oplývající…“
Jirásek čerpal z Kosmovy kroniky, kde se v různých překladech objevují tato dvě synonyma med a strdí (ve staročeštině plástev medu). Kosmas se zase inspiroval Biblí a Vergiliem.
Rozvoj včelařství
U nás má včelařství dlouhou tradici a dnes se těší stále větší oblibě i u mladé generace. I když se zkušení včelaři potýkají v posledních letech s nemocemi a úhynem včel, stále více nadšených zahrádkářů si pořizuje včelstva a třeba studenti některých škol i gymnázií mají ve školách včelařské kroužky.
Nahrazování medu cukrem a zase naopak
Ve středověku se začal během křižáckých válek v 11. století objevovat v Evropě cukr jako druh vzácného koření, vyráběný z cukrové třtiny. K nahrazení medu levnějším cukrem došlo během 19. století s objevem zpracování řepného cukru.
Při porovnání těchto dvou sladidel zjistíme, že cukr se skládá z 99,5 % ze sacharózy, která se musí nejdřív rozštěpit na glukózu a fruktózu, aby mohla být využita k výživě buněk. K tomu spotřebovává vitamín B, vápník a hořčík, které pak musíme do organismu doplnit. Vyrábí se složitě s použitím chemických látek. Med proti tomu se skládá z glukózy, která se vstřebává do buněk přímo, a fruktózy, která se přeměňuje bez štěpení. Voda tvoří 18 %. Dál jsou v medu obsaženy minerály, vitamíny, antioxidanty, tuky, pylová zrna, bílkoviny, kyseliny, aminokyseliny, aromatické látky, peroxid vodíku… Med má minimální nároky na zpracování a na dopravu, pokud si ho koupíme u místního včelaře.
Už z tohoto jednoduchého porovnání pochopíme, proč dnes dává stále více lidí přednost slazení včelím medem.
Med od včelaře
Nejlepší zdroj medu je od známého včelaře. Výhodou takového nákupu je, že přesně víme, odkud med pochází, kdy byl vytáčen z pláství, jaké zařízení má včelař ke zpracování, někteří včelaři nabízejí i ochutnávku. Medy se liší podle druhu rostliny, u které se nachází úly.
Mezi nejčastější druhy medů u nás patří
- řepkový – má bílou barvu a velmi rychle krystalizuje,
- akátový – má světle žlutou barvu, karamelovou chuť, velmi pomalu karamelizuje, proto je vhodný do čaje, je vzácný, protože se neurodí každý rok,
- květový – má jemnou sladkou chuť a typickou vůni lučního medu,
- lipový – má červenooranžovou barvu, lipovou příchuť i vůni a nejúčinnější léčivé vlastnosti,
dál se můžeme ještě setkat s medem slunečnicovým, jetelovým, jedlovým, smrkovým, maliníkovým, pohankovým, v zahraničí pak třeba s levandulovým, fenyklovým, kaštanovým, kávovníkovým, mandloňovým, mangovým, tymiánovým a spoustou dalších.
Med z obchodu
V obchodní sítí můžeme potkat různé druhy medů v různé kvalitě. Najdeme tam kvalitní medy od včelařů, ale častěji med od zpracovatelů, směs medů z EU nebo mimo EU, průmyslový med nebo medovou pochoutku. Pokud bychom o medu zakoupeném v obchodě uvažovali, měli bychom vědět, jaký je mezi nimi rozdíl.
Pod značkou Český med se prodávají produkty nejvyšší kvality, pravidla pro jejich výrobu jsou přísnější než udává evropská směrnice i česká vyhláška ministerstva zemědělství. Do medu se nesmí nic přidávat ani z něj nic odebírat, musí zůstat čistě přírodní.
Směs medů z EU nebo mimo EU je označení pro medy z jiných zemí, na obalu není uvedeno konkrétně kterých. Můžou to být medy od včel nemocných, léčených antibiotiky (to u českých medů není povoleno), dopravované z velké dálky v nevhodných podmínkách v přehřátých kamionech či lodních kontejnerech.
Průmyslový (pekařský) med je levnější a méně kvalitní. Není určen k přímé spotřebě. Neobsahuje vitamíny a další prospěšné látky vyskytující se v kvalitním medu.
Včelí úl do bytu
Nadchlo vás čtení o medu a včelách? Přemýšlíte, že byste se stali včelaři? I když žijete ve městě, v bytě a nemáte žádný pozemek, není to nemožné. Řešením pro vás může být úl, který si pověsíte doma na stěnu a vytvoří vám zajímavou dekoraci. Nebojte se. Včely vám nebudou lítat po bytě, ale úzkou trubicí ven do zahrady nebo do parku a pak zase zpátky.
Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.