Pocit jistoty, bezpečí a řádu je pro dítě velmi důležitý už od narození. Orientovat se v čase v průběhu dne, týdne a celého roku pomáhají rodinné rituály. Dítě ví, co ho čeká, na co se může těšit (večerní pohádka, nedělní výlet, oslava narozenin, Vánoce). Rituály jsou pevným základem, o který se děti mohou opřít při řešení nových a neznámých situací.
Rituály mohou dodat sebedůvěru v nelehkých životních situacích, jako jsou nástup do školky, nástup do školy, maturitní zkoušky, svatba, pohřeb. Tyto rituály jsou nazývány přechodové rituály a převádějí člověka (nejčastěji formou slavnosti) do další životní etapy. Dítě a mladý člověk se postupně odpoutává od rodičů, nejdříve na pár hodin, až se nakonec úplně osamostatní a založí vlastní rodinu. Je dobré nějakým způsobem předchozí období ukončit.
Rituály dříve řídily celý lidský život a dávaly mu pevný řád. V minulosti člověk pomocí rituálu vyzýval bohy, aby mu poslali dobré počasí, zabezpečili dobrou úrodu, vyléčili nemoc.
Rituál je nedílnou součástí výchovy i vzdělávání dětí nejen v rodině, ale i mimo ni.
Drobnými rituály s básničkami se dítě učí pravidelně si čistit zuby, oblékat se, uklízet po sobě. Jednotlivými ročními obdobími nás provázejí svátky a tradice – Tři králové, masopust, Velikonoce, státní svátky, advent, Vánoce. Kouzlu Vánoc podléhají všechny děti a vánoční rituály, jako je způsob a čas zdobení stromečku, pečení cukroví, rozdávání dárků, by měly být každý rok stejné. Jen tak na ně budou děti celý život vzpomínat a budou se je snažit předat další generaci.
Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.