Stále oblíbenějším nápojem zvlášť v chladných měsících roku je u nás zázvorový čaj. Okouzlí svou výraznou štiplavou chutí, zahřeje v nevlídném počasí a má řadu léčivých účinků. Rádi ho pijeme ve společnosti, třeba po vycházce mrazivým městem, túře na běžkách nebo doma, když se necítíme nejlíp a bojujeme s bacily.
Odkud pochází?
Zázvor znali už ve starověku v Asii, ale i v Řecku, Římě a v Egyptě, do jižní Ameriky ho přivezli v 16. století Portugalci. Už dávno se používal čerstvý, sušený, vařený i nakládaný kořen ve sladkých a slaných pokrmech, jako je zázvorové pečivo, různé masové směsi, v teplých a studených nápojích (čaje, piva, limonády). Je typickou součástí indické a čínské kuchyně.
Co je na zázvoru tak vzácné?
Zázvor je koření získávané z oddenků stejnojmenné rostliny, zázvoru lékařského (Zingiber officinale). Jeho chuť je velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní. Obsahuje několik stovek zdraví prospěšných látek. Z hlediska léčivých účinků jsou nejzajímavější různé druhy vitamínů (A, B1, B2, B6, C či E), stejně jako draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník, železo apod., které mají příznivé léčivé účinky při různých obtížích.
Léčivé užívání zázvoru
Po zázvoru sáhneme nejenom, když si chceme užít jeho výraznou chuť, ale i v případech, kdy nás něco trápí.
- Preventivně
Při delším užívání zázvor podporuje náš imunitní systém a působí na náš organismus preventivně. Díky vysokému obsahu antioxidantů bojuje proti řadě nepříjemným nemocem.
- Při nachlazení a chřipce
Pokud nám teče z nosu, trápí nás kašel a horečka, intuitivně spousta z nás volí zázvorový čaj. Oceníme jeho výrazné aroma zejména při změně chuti a čichu. Tento nápoj nás prohřeje, uvolní ucpaný nos a potlačí další projevy nachlazení a chřipky.
- Při zánětu
Zázvor má protizánětlivé účinky a pomůže při tišení bolestí svalů a kloubů.
- Při zažívacích potížích a žaludečních nevolnostech
Látka obsažená v zázvoru zvaná gingerol je známá svou schopností tlumit nevolnosti různého druhu. Zázvorový čaj výborně pomáhá při zvracení, a když je nám špatně od žaludku. Pomůže nám i na cestách, když se nám dělá špatně před jízdou autem nebo cestování letadlem. Ženám pomáhá při těhotenských a menstruačních nevolnostech.
- Snižuje stres
Zázvorový čaj se výborně osvědčil také při nadměrném stresu, protože má uklidňující vlastnosti, díky nimž pomáhá snížit napětí.
Jak připravit zázvorový čaj?
Nejjednodušší řešení, když se nám nechce nic chystat a shánět, je koupit si v obchodě už připravený porcovaný zázvorový čaj v nálevových sáčcích. Jinak v běžném obchodě v oddělení zeleniny koupíme bez problémů kousky čerstvého kořene. (Z kousku oddenku si můžeme doma vypěstovat svou novou rostlinu a za rok si vařit čaj z vlastního zázvoru). Pokud si chceme čaj vychutnat a získat z něj co nejvíc cenných látek, uvaříme si zázvorový čaj z čerstvého kořene. Jeho příprava není moc složitá a chuť je mnohem lahodnější a výraznější než z pytlíku.
Klasický zázvorový čaj
Budeme potřebovat: kousek kořene zázvoru, horkou vodu, med a citron na dochucení (není nezbytně nutné).
Postup je úplně jednoduchý: Kousek oddenku umyjeme, nožem nakrájíme na plátky a vložíme do konvice s víčkem. Zalijeme vařící vodou a necháme louhovat čtvrt hodiny. Pak zázvor vyjmeme a případně dochutíme medem a citrónem.
Mléčný zázvorový čaj
Budeme potřebovat: kousek oloupaného zázvoru, hrnek vody, 2 hrnky mléka (může být i rostlinné).
Postup: Nalijeme vodu do hrnce a přivedeme k varu. Až se voda vaří, vhodíme do ní kousky zázvoru a necháme vařit 10 minut. Pak sundáme hrnec z plotýnky a vlijeme mléko. Vrátíme na sporák a při mírné teplotě vaříme ještě 5 minut. Přes sítko rozlijeme do hrnků a pijeme ještě horký.
Studený zázvorový čaj
Budeme potřebovat: kousek nastrouhaného zázvoru, litr vody, šťávu z jednoho citronu, kostky ledu, med.
Postup: Zázvor nastrouháme přímo do hrnce. Zalijeme vodou a přivedeme k varu. Až začne voda vařit, vypneme sporák a necháme vychladnout. Do džbánu nalijeme citronovou šťávu, vložíme kostky ledu a přecedíme vychladlou zázvorovou směs. Podle chuti dosladíme medem.
Zelený čaj se zázvorem, mátou a medem
Budeme potřebovat: kousek oloupaného zázvoru, 2 hrnky vody, 1 až 2 pytlíky zeleného čaje, mátové lístky, med podle chuti, citronová šťáva.
Postup: V hrnci dáme vařit vodu se zázvorem. Když se začne vařit, tak hrnec odstavíme a hned vložíme zelený čaj a mátu, přikryjeme pokličkou nebo talířem a necháme 15 minut louhovat. Pak nápoj přecedíme do džbánu, osladíme medem a ochutíme citronovou šťávou. Můžeme pít hned teplý, nebo v létě ho zchladíme kostkami ledu.
Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.