KrásyŽivota.blog
Z přírody

Zelený malachit

Zelený malachit

Říkalo se mu skalní zeleň. Horníci v měděných dolech nacházeli zelené povlaky, kterým říkali skalní zeleň. Název malachit pochází z řeckého slova malache, což je výraz pro sléz nebo pro sytě zelenou barvu.

Smaragdově až měděnkově zelený malachit vzniká na místech, kde se rozkládají a zvětrávají minerály obsahující měď. Typická je zelená barva od světlých zelených tónů až po černozelené. Jednotlivé odstíny zelené barvy se vzájemně střídají v pruzích. Je to neprůhledný minerál, jen vzácně bývá v tenkých úlomcích průsvitný.

Velmi často se objevují spolu s temně modrým azuritem. Může mít podobu prášku zemitých, vrstevnatých, ledvinitých nebo krápníkovitých agregátů, což je skupina krystalů, které vznikají z mnoha zárodků. Příležitostně se také vyskytuje ve formě malých sloupcovitých nebo jehlicovitých krystalů a může tvořit krápníky.

 

Trochu čísel pro mineralogy

Malachit obsahuje 55 %  až 57 % mědi. Tvrdost malachitu dle Mohsovy stupnice je 3,5 až 4. Tato stupnice vyjadřuje schopnost jednoho materiálu rýt do druhého. Pro představu měkký mastak má tvrdost 1, sůl kamenná 3 a diamant 1 600. Malachit je tedy křehký nerost. Pro chemiky ještě vzoreček Cu2(OH)2(C03) a pro nás laiky stačí chemické složení – měď, uhlík, vodík, kyslík.

A teď pro romantiky

Malachit je ozdobný kámen, který se používal už ve starověkém Egyptě. Tam z něj vyřezávali amulety a ozdoby. Staří Řekové a Římané jej používali jako líčidlo. Zajímavostí je, že ve starověku se užíval jako lék na oční choroby a ve středověku dokonce jako podpůrný prostředek při růstu dětí nebo k tišení bolesti.

Největší uplatnění ale dostal především jako surovina k výrobě šperků, ozdobných předmětů nebo stavebních prvků. Známé jsou tabatěrky, brože, vázičky, vajíčka, spony.

Malachitové sloupy nechal vystavět císař Justinián I. Veliký v chrámu Hagia Sofia v dnešním Istanbulu. Největší sbírku malachitových výrobků najdeme v Ermitáži v v Sankt Petěrburgu. Deskami z malachitu jsou obloženy sály v Zimním paláci a kolekce malachitových šperků je vystavena ve francouzském Versailles.

Kde malachit najdeme?

V Čechách je poměrně vzácným nerostem, v malá naleziště jsou v Podkrkonoší a na Moravě. Nejbohatší, ale už vytěžená ložiska, byla na Uralu, proto tolik úžasných sbírek v Rusku. Velká naleziště jsou ve střední Africe, v Kongu a Rhodesii.

Říká se, že malachit patří mezi nejmocnější kameny s velkou silou. Prý pohlcuje negativní energie a lze s ním prožít intenzivnější život. No kdo ví. Každopádně je to nádherný minerál.

Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.

Související články

Jak dýchají stromy?

@krasyzivota
4 roky .

Barmský neboli císařský jadeit

@krasyzivota
5 roky .

Pietersit – kámen bouře

@krasyzivota
5 roky .
Exit mobile version