KrásyŽivota.blog
Z přírody

Barmský neboli císařský jadeit

Barmský jadeit

Název tohoto minerálu je odvozen ze španělského “piedra de ijada”, což znamená ledvinový nebo bederní kámen, později Španělé název zkrátil na jade a pak na jadeit.

Jadeit není nefrit 

Jadeit se vizuálně velmi podobá nefritu, ale není to to samé. Jadeit je vzácnější, tvrdší a dražší. Jadeit se objevuje v rozmanitých barvách – čistě smaragdové zelené, která je nejvzácnější, přes barvu levandule, červenou, oranžovou, žlutou, modrou, hnědou, černou i šedou. Černý jadeit je kamenem černé magie, naopak žlutý je považován za božský kámen, fialový je velmi vzácný a těžko dostupný a přináší prý úlevu při bolestech. Nejvzácnější je smaragdově zelený, zvaný císařský, který se objevuje v Myanmaru. 

Oproti tomu nefrit jen v odstínech zelené, bílé a někdy černé. Podobnost obou minerálů často vede k podvodům u překupníků, kteří nefrit vydávají za dražší jadeit.

Naleziště nejvzácnějšího jadeitu jsou v lokalitách Tawmaw a Hpkan v Myanmaru (dříve Barma) a také v Bangladéši. V Barmě se nachází oblast Kyaukseinmyo doslova Jade land – země jadeitu. Je to severní část Barmy, pruh země ohraničený řekami Uru a Chindwin. Další známá místa nálezů jsou také v Guatemale, Mexiku a Rusku. I v Evropě najdeme malá naleziště a to v italském Val di Susa nebo u francouzského Bianconu.

Vlastnosti jadeitu

Jadeit patří do skupiny pyroxenů, to je skupina minerálů, pro které je charakteristická téměř dokonalá štěpnost podle hranolu v úhlu 87,5°. Je to monoklinický minerál, což znamená, že tři osy osového kříže nejsou stejně dlouhé a dvě z toho svírají pravý úhel.

Jadeity vznikají při nízkoteplotní vysokotlaké metamorfóze, v horninách bohatých na sodík. 

Lesk jadeitu je matný až skelný. Minerál je neprůhledný, ale prosvítá na hranách. Chemický vzorec je Na(Al Fe3+)(Si2O6). Tvrdost dle Mohsovy stupnice se pohybuje v rozmezí 6,5 až 7. Rýpneme-li do jadeitu,  vryp má bílou barvu.

Magie jadeitu

Už staří Olmékové vyráběli z jadeitu rituální předměty a sošky bohů. Tento minerál byl pro ně cennější než zlato. Aztékové zase vkládali jadeit do úst mrtvým, protože věřili, že zajistí znovuzrození. 

Ve všech starých kulturách měl jadeit posvátnou moc, a proto se z něj vyráběli posmrtné masky, sošky bohů nebo amulety. V 18. století se dostal také do čínské kultury a dodnes je císařský jadeit v Číně investičním kamenem

V dnešní době je velmi oblíbený ve šperkařství a klenotnictví do prstýnků, náušnic, náramků, náhrdelníků či broží.

Jako každému kameni, i jadeitu se přisuzují léčivé schopnosti, má podporovat léčbu infekčních nemocí včetně žloutenky. Kdo věří, ten věří.

Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.

Související články

Tanzanit, kámen pojmenovaný od Tiffanyho

@krasyzivota
5 roky .

Zelený malachit

@krasyzivota
5 roky .

Nádherný kámen Charoit, ale i čaroit

@krasyzivota
5 roky .
Exit mobile version