Přihlásit se k odběru

* Chcete dostávat na email novinky z KrásyŽivota.blog ? Registrujte se

Nejčtenější

Blog Post

Tanzanit, kámen pojmenovaný od Tiffanyho
Z přírody

Tanzanit, kámen pojmenovaný od Tiffanyho 

Původní název tohoto kamene byl modrý zoisit, v angličtině to ale znělo jako slovo suicide – sebevražda. A to není dobré jméno pro výjimečný drahokam. Pojmenování tanzanit navrhnul Harry Platt, ředitel společnosti Tiffany & Co.. Ano to je ta známá americká společnost prodávající luxusní šperky. Název navrhnul z marketingových důvodů podle jediného světového naleziště, kterým je východoafrická Tanzanie

Zajímavá historie

TanzanitObjeven byl teprve koncem šedesátých let minulého století. A prý ho poprvé našli masajští pastevci úplnou náhodou. Pastevci si všimli, že na místě, do kterého uhodil blesk se objevilo několik modrých kamenů, ty tam ale původně nebyly. Z původně hnědého kamene vznikl působením velkého tepla modrý minerál. 

A pak už to šlo rychle. Za objevitele tanzanitu se považuje portugalský geolog Manuel De Souza. Od něj se kámen dostal do rukou překupníků s drahokamy, kteří si původně mysleli, že jde o olivin nebo dumortierit. Až John Saul, geolog konzultant, ale hlavně obchodník s drahými kameny v Nairoby, poslal vzorek kamene do Amerického gemologického institutu (Gemological Institute of America). Tam kámen identifikovali jako minerální zoisit. Potvrdila to i Harvardská univerzita a Britské muzeum. No a dále se dostal právě k Tiffanymu, kde ho pojmenovali tanzanit.

Chemické složení a vlastnosti

Safírově modrý, tmavě modrý, fialový, někdy až purpurový tanzanit se těží pouze na malém území Tanzanie. Lokalita nálezu se nachází u města Arusha poblíž sopky Mount Meru, asi 50 km vzdušnou čarou směrem na jihozápad od úpatí masivu Kilimandžára.

Často se objevuje jako hnědý kámen, který se následně upravuje pomalým zahříváním při teplotě 400-600 °C. Tepelné zpracování je oproti jiným drahokamům mírné. Například rubíny a safíry se upravují při teplotě mezi 1000 až 1800 °C. 

Modrou barvu způsobuje vanad. Pro tanzanit je charakteristický pleochroický efekt, to znamená, že drahokam má z různých stran různá zbarvení. V závislosti na barvě a úhlu dopadajícího světla můžeme uvnitř kamene sledovat různobarevné odlesky.

Nejcennější jsou přírodní tepelně neupravené tanzanity s tmavě modrou a fialově modrou barvou. Dalším efektem, který se u tanzanitu ukazuje, je efekt kočičího oka. Chemické složení je Ca2Al3(SiO4)3(OH) a jedná se o kosočtvercové mnohostranné krystaly. Patří mezi křehké kameny, proto vyžaduje velmi precizní broušení. Tvrdost podle Mohsovy stupnice se udává v rozmezí 6,5 až 7. 

Legenda praví, že tanzanit se má darovat při narození dítěte, protože prý má velkou moc dítě celý život chránit. Co ale legendou není, je že se tanzanit nazývá drahokamem 20. století. A kdo věří v zázračné vlastnosti kamenů, tak tanzanit má schopnost odstraňovat stres a přináší do života soulad a harmonii.

Líbil se Ti náš článek? Děkujeme za jeho sdílení.

Související články

Napsat komentář

Povinná pole jsou označena *